İlginç BuluşlarGelecekte uçan daire biçimdeki hava taşıtlarının, kanatlı ve silindirik uçakların yerini alacağı düşünülüyor.
Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi bilimadamlarından Etnel Straatsma, geleneksel kanatlı ve silindirik biçimli uçaklar yerine, gelecekte disk biçimde, hafif malzemelerden üretilmiş ve çevre dostu hava taşıtların göklerde yer alacağını düşündüğünü belirtti.Back to the Future II (Geleceğe Dönüş II) filminde doktor Brown’ın, DeLorean’deki (filmdeki araba) plutonyum sorununu Mr. Fusion isimli bir çöp jeneratörü ile nasıl hallettiğini hatırlıyor musunuz? Bu, muhtemelen bir tür şakaya benziyor veya arzulanan bir düşünceydi ama şu an gerçek olabilir gibi görünüyor. Teknoloji Araştırmaları Enstitüsü’nden (Institute of Technological Research – IPT) ve Havacılık Teknolojisi Enstitüsü’nden (Technological Institute of Aeronautics - ITA) bir grup bilim adamı, ısıtılmış gaz çekişli, elektrik çıkışlı, bir türbin içerisine ultra yüksek sıcaklık gönderen, oluşan sıkıştırmayla alternatif enerji üreten bir Mr. Fusion projesi üzerinde çalışıyorlar. Bu aynı zamanda çöplerin bir kısmını da ortadan kaldıracağı için, iki problemi birden çözmüş olacak. Coolest GadgetsIşığı yavaşlatmak ve yakalamak için kullanılan yeni bir yöntemin, bilgisayarların kapasitesinin bin kat artırılmasına olanak sağlayabileceği ortaya çıktı.
İngiltere'nin Surrey Üniversitesi ile Salford Üniversitesi'nde yapılan ve Nature'de yayımlanan araştırmaya göre, ışık tayfının yavaşlatılması, optik ağ üzerindeki verilerin iletilmesini hızlandırıyor. Yapay olarak yaratılan metamateryalin 'negatif kırılması' özelliğinde elde edilen sonuçlara göre, kırılma göstergesi, ışığın bir maddeyi geçerken yavaşlamasını gösteriyor. Surrey Üniversitesi'nden Ortwin Hess ve Kosmas Tsakmakidis ile Salford Üniversitesi'nden Alan Bordman, negatif kırılmada, ışık dalgalarının ışığa doğru hareket ettiğini ve hızlarının sıfıra doğru eğilim kazandığını belirterek, çalışmalarında ışık spektrumunun bir parçasını yakalamayı başardıklarını ve uyarlanan metamateryal için ışığı bütününde dondurmanın mümkün olduğunu gösterdiklerini kaydetti. Araştırmacılar, bu metamateryallerin, ışığın bir dalga boyundan çok daha küçük metalik bileşenden oluştuğunu belirtti. Işık tayfının çeşitli frekanslarının aynı anda kullanılmasıyla, bilgisayarların veri depolama kapasitelerinin önemli ölçüde artırılabileceğinin altını çizen bilimadamları, bir tür elektron pusulası kullanarak, bir faktörün kapasitesinin ikiye çıkarılabileceğini kaydetti. "Amacımız, bir faktörü çok daha fazla artırmak, çünkü aynı anda çok dahafazla frekans depolayabilirsiniz" diyen Ortwin Hess, ışığı yavaşlatmanın internet üzerindeki veri paketlerinin iletim hızını da düzenleme olanağı sağlayacağını ve büyük arterlerde trafik sıkışıklığının önüne geçilmesi için hız düzenlemesi yapılması gibi internette sıkışmaların engellenebileceğini belirtti.

1 yorum:

CresceNet dedi ki...

Gostei muito desse post e seu blog é muito interessante, vou passar por aqui sempre =) Depois dá uma passada lá no meu site, que é sobre o CresceNet, espero que goste. O endereço dele é http://www.provedorcrescenet.com . Um abraço.